Nagroda dla Urbanik

Komisji Oświaty, Kultury i Sportu chce uhonorować Danutę Urbanik za jej ostatnie osiągnięcia. Nagroda ma być przyznana również jej trenerowi M. Barszczowi, który niewątpliwie miał duży wkład w jej sukces.

Coraz więcej sukcesów i medali

W lipcu 2012 r. zawodniczka klubu KSS „Victoria” Danuta Urbanik oraz jej trener Mirosław Barszcz otrzymali nagrody finansowe od prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka. Urbanik dostała wówczas 10 tys. zł, natomiast jej trener połowę tej kwoty. Nagroda została przyznana za ciężką pracę, która zaowocowała zdobyciem 2 brązowych medali na Mistrzostwach Polski.

W tym roku Danuta Urbanik ma na swoim koncie już kilka sukcesów. W lutym br. biegaczka wywalczyła złoty medal z czasem 4.10,76 na dystansie 1500 metrów w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Spale. Kolejny medal, tym razem brązowy, zdobyła na dystansie 800 metrów. Zaowocowało to przepustką do halowych mistrzostw Europy seniorów w lekkiej atletyce. Warto podkreślić, że wymagany czas, aby się dostać do kadry narodowej to 4.12, czas naszej zawodniczki by znacznie lepszy.

Gdyby biegaczka pobiegła z tym samym czasem co na Mistrzostwach Polski, przywiozłaby do Stalowej Woli medal, niestety zabrakło szczęścia. W eliminacjach zdobyła czas 4.15,29. Pierwsze miejsce na dystansie 1500 metrów zajęła Abeba Aregawi z czasem 4.04,47, druga była Isabel Macias (4.14,19). Pocieszający jest fakt, że inna reprezentantka naszego kraju Katarzyna Broniatowska zdobyła trzecie miejsce z czasem 4.14,30. Trzeba jednak pokreślić, że sam udział w Mistrzostwach Europy to już duży sukces.

Nagroda dla Urbanik oraz jej trenera

Komisji Oświaty, Kultury i Sportu chce uhonorować Danutę Urbanik za jej ostatnie osiągnięcia. Nagroda ma być przyznana również jej trenerowi Mirosławowi Barszczowi, który niewątpliwie miał duży wkład w jej sukces.

6 marca komisja obradowa nad wysokością grantu. Przewodniczący Jacek Czech zaproponował, aby to była kwota 4 tys. zł dla zawodniczki oraz 2 tys. zł dla trenera. Nie wszyscy mieli jednak takie samo zdanie na ten temat.

Andrzej Barwiński przypomniał, że radni przyjęli uchwałę, która mówi o tym, że maksymalna nagroda finansowa może wynieść 5 tys. zł. Dodał również, że jeśli zostanie jej przyznana tej wysokości nagroda teraz, to nie będzie to sprawiedliwe, bo analogicznie za zdobycie 1 miejsca na Mistrzostwach Europy można by dać tylko o tysiąc złotych więcej. Barwiński zaproponował, żeby została przyznana taka sama nagroda zarówno biegaczce, jak i trenerowi- po 2,5 tys. zł.

Jeszcze inną propozycję złożyła Jadwiga Jankiewicz, radna chciałaby, żeby Mirosławowi Barszczowi została przyznana nagroda w wysokości 2 tys. zł.

Ewa Kosak również była za tym, żeby trener otrzymał podobną kwotę jak Danuta Urbanik.

- Ja też jestem za wzmacnianiem trenerów. Uważam, że pan Barszcz bardzo dużo robi. Sukcesy nie tylko Urbanik, ale innych zawodników to są sukcesy pana Barszcza. Ja jestem za wyrównaniem 2,5 tys. i 2,5 tys. zł. Uważam, że trener jest bardzo cenny. To on prowadzi zawodników – mówiła radna.

Rafał Weber był zdania, że jeśli biegaczka zdobyłaby złoto, to wtedy należałoby ją bardziej uhonorować niż tylko kwotą 5 tys. zł.

- Sukces pani Urbanik nie jest sukcesem pierwszym. Zdobywa Mistrzostwa Polski na hali, a także na stadionach "otwartych". Rozmawiałem dzisiaj z trenerem i pytałem dlaczego tak się stało, że pobiegła 4 sekundy wolniej w porównaniu z wynikiem, który zrobiła na Mistrzostwach Polski w hali. Pytałem czy może tartan jakiś inny? Nie, rano wstała, już się gorzej czuła. Ja podejrzewam, trener też, że trema i troszeczkę zabrakło – mówił radny.

W głosowaniu pierwszej propozycji- 4 tys. zł dla Danuty Urbanik oraz 2 tys. zł dla jej trenerów „za” było 6 rajców, 3 wstrzymało się od głosu. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, gdyż prezydent może zwiększyć lub zmniejszyć tę nagrodę.