Lechia nigdy przy Hutniczej nie wygrała!

W środę (24 września) o 16 Stal Stalowa Wola rozpocznie walkę o kolejną rundę Pucharu Polski. Rywale naszej drużyny będzie Lechia Gdańsk.

We wtorek w godzinach wieczornych Lechia wylądowała na lotnisku w Lublinie, skąd udała się do hotelu Dwór Dwikozy. Faworytem środowego pojedynku będzie oczywiście 9. drużyna T-Mobile Ekstraklasy, ale wystarczy rzucić okiem na dotychczasowe konfrontacje obu drużyn, by stwierdzić, że Stal wcale nie stoi na straconej pozycji. Lechia jeszcze nigdy nie wygrała na stadionie przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli! A grała tu 9 razy. Po raz pierwszy w roku 77. Stal wygrała 2:0, a gole strzelali: Hillebrand i Szopa. Na kolejny mecz obu drużyn trzeba było czekać 10 lat. W roku 1987 Stal ponownie pokonała „biało-zielonych” 2:0 (Fijarczyk i Tworek). Rok później gdańszczanie znów dostali „dwójkę” (Tworek, Lesiak) i wyjeżdżali z niczym. W roku 1990 „Stalówka” dwukrotnie gościła Lechię. W maju wygrała 4:0 – po dwie bramki zdobyli Artur Kopeć oraz obecny kierownik naszej drużyny Wojciech Nieradka, a w sierpniu, już w nowym sezonie, było 1:0. Do gdańskiej bramki trafił Dariusz Michalak.

Na kolejne starcie trzeba było czekać 9 lat. W roku 99 Stal po golach obecnego trenera Jaromira Wieprzęcia i Krzysztofa Klempki, wygrała 2:0.

Pierwszy punkt w historii swoich występów w Stalowej Woli na stadionie przy Hutniczej, wywalczyła Lechia 5 listopada 2000 roku. Mecz zakończył się remisem 0:0. Siedem lat później „Stalówka” znów nie dała ekipie z Pomorza szans, wygrała 2:1 (Tadeusz Krawiec i Ś.P. Kuba Ławecki), a ostatni mecz oby drużyn zakończył się podziałem punktów 2:2. Do przerwy Lechia wygrywała 2:0 (Rogalski, Cetnarowicz), a po zmianie stron Gęśla z Krawcem doprowadzili do remisu.

Bilans spotkań Stali z Lechią - ogółem 17 meczów: 9 zwycięstw Stali – 5 remisów – 3 porażki. Bramki 21:13.

Bilans spotkań w Stalowej Woli - 9 meczów: 7 zwycięstw Stali – 2 remisy – 0 porażek. Bramki 17:3.

We wtorek Śląsk Wrocław wygrał w Łodzi z Widzewem. Jeśli Stal pokona Lechię to w kolejnej fazie Pucharu Polski zmierzy się ze Śląskiem. Z którym, przypomnijmy, odpadła po dogrywce z PP w ubiegłym sezonie.