NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Dla winiarzy, przepis na winko swojskie
Posty: 162
Dołączył: 13 Lip 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2009r. 00:57  
Cytuj
Nie tylko ja z użytkowników forum "stalowemiasto" próbuje swoich sił z winkiem własnej roboty.

Mój przepis taki na szybko z winogrona a dobre winko wychodzi:

Winogrona zrywam póżnym wrześniem ale czym później tym są słodsze. Przepuszczam przez sokownik uzyskując sok ---- tak na gąsior 45 litrowy żeby było jakieś 22 litry soku + od 2 do 4 litrów wody + cukier od 4 do 5 kg dodawany razem z owocami do sokownika. Po wystudzeniu wlewam do gąsiora i dodaje uprzednio rozmnożone drożdże winiarskie, zatykam rurką fermentacyjną. Powinno ruszyć od razu a w ciągu kilku godzin będzie szaleć ---- piana itp. Za pare dni jak drożdżyki wyjedzą sobie cukier dosładzam w/g obliczeń przyjmując 0,3kg cukru na 1 litr soku z wodą. (0,25 do 0,35)

tak np. 22lit soku + 4lit wody = 26lit x 0,3kg cukru = 7,8kg zaokrąglając do 8kg. Po 2 odciągach jeśli będzie wytrawne delikatnie dosładzam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2009r. 00:57  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2083
Dołączył: 26 Cze 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2009r. 13:11  
Cytuj
Na moje oko to do takiego dużego gąsiora 22l soku to trochę za mało, a wody to już zdecydowanie, ale jeśli piszesz, że z takich proporcji wychodzi ci dobre wino to nie będę się wtrącał jezyk.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 781
Dołączył: 28 Sie 2007r.
Skąd: z miasta rowerów
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2009r. 13:16  
Cytuj
ja tam wogóle nie dodaje drożdży tylko na samym cukrze i wychodzi jak ta lalasmiech2ok

Errare humanum est.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 711
Dołączył: 0 00 0000r.
Skąd: Tarnobrzeg - Stalowa
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2009r. 13:34  
Cytuj
CYTAT
ja tam wogóle nie dodaje drożdży tylko na samym cukrze i wychodzi jak ta lalasmiech2ok


Nie lepiej bylo napisac ze ty kupujesz u wędrycha na litry Twój napój bogów.smiech2

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 162
Dołączył: 13 Lip 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Wrz 2009r. 00:38  
Cytuj
CYTAT
Na moje oko to do takiego dużego gąsiora 22l soku to trochę za mało, a wody to już zdecydowanie, ale jeśli piszesz, że z takich proporcji wychodzi ci dobre wino to nie będę się wtrącał jezyk.
potem dodaje jeszcze cukru rozpuszczonego w wodzie, około 30l wina powinno wyjść

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »