NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Jeszcze raz może teraz o bogatych i biednych ,
Posty: 324
Dołączył: 10 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 13:41  
Cytuj
Znalezione dzisiaj w onet.pl biznes


Jeszcze raz może teraz o bogatych i biednych
~Lord Vetinari


Załóżmy, że każdego popołudnia 10 znajomych wybiera się wspólnie na obiad do restauracji. Rachunek za cały obiad wynosi 100 zł. Ponieważ cała dziesiątka nie zarabia po równo, a wręcz przeciwnie -- mają bardzo zróżnicowane zarobki, postanowili, że rachunek będą płacić w następujący sposób:

Czterech najbiedniejszych nie zapłaci nic.
Piąty od końca pod względem dochodów zapłaci 1 zł.
Szósty -- 3 zł.
Siódmy -- 7 zł.
Ósmy -- 12 zł.
Dziewiąty -- 18 zł.
Dziesiąty, najbogatszy z nich wszystkich -- 59 zł.
Tak sobie postanowili.

Ale pewnego dnia właściciel restauracji oznajmił im:
-- Jesteście takimi dobrymi klientami, że obniżę wam cenę za 10 obiadów o 20 zł.

Więc posiłek kosztował ich 80 zł. Ale ciągle chcieli płacić rachunek w ten sam sposób. Więc 4 najbiedniejszych ciągle jadłoby za darmo.
Pozostałych 6 policzyło, że obniżka, 20 zł, podzielona na 6 daje 3,33 zł, jeśli więc każdemu płacącemu oddać te pieniądze, to właściwie piąty i szósty dostaliby pieniądze za zjedzenie posiłku.
Właściciel restauracji, widząc, że panowie mają problem z podzieleniem kwoty obniżki, zaproponował im, żeby każdy z płacących dostał zwrot proporcjonalny do tego, ile wcześniej płacił. I tak:
Czterech najbiedniejszych ciągle jadło za darmo.
Piąty, teraz nie płaci nic, tak jak poprzednich czterech.
Szósty teraz płaci 2 zł, zamiast 3 zł (obniżka o 33%).
Siódmy -- 5 zł, zamiast 7 zł (obniżka o 28%).
Ósmy -- 9 zł, zamiast 12 zł (obniżka o 25%).
Dziewiąty -- 14 zł, zamiast 18 zł (obniżka o 22%)
Dziesiąty -- 49 zł, zamiast 59 zł (obniżka o 16% ).
Pierwszych czterech ciągle je za darmo, a z pozostałej szóstki każdy skorzystał i je taniej niż poprzednio. Jednak kiedy wyszli z restauracji zaczęli porównywać, ile każdy zyskał:
- Dostałem tylko złotówkę z 20 zł -- powiedział Szósty -- ale Dziesiąty dostał połowę, 10 zł!
- Właśnie! Ja też dostałem tylko złotówkę -- przytaknął mu Piąty -- To niesprawiedliwe, że on dostał 10 razy więcej niż ja!
- To prawda! -- dodał Siódmy -- Czemu on dostał 10 zł, a ja tylko 2 zł? Bogaci dostają najwięcej!
- A my nic nie dostaliśmy -- zaczęła krzyczeć pierwsza czwórka -- Ten system wykorzystuje najbiedniejszych!

Cała dziewiątka otoczyła Dziesiątego i dotkliwie go pobiła.
Następnego dnia znów przyszli na obiad. Ale Dziesiąty się nie pojawił. Kiedy przyszło do płacenia rachunku, zorientowali się, że pomimo obniżki ceny, nie są w stanie zapłacić nawet połowy rachunku!
I tak to już jest z podatkami, drodzy prawicowcy, zwolennicy państwa socjalnego i głosiciele "sprawiedliwości społecznej" oraz Dandysie. Bogaci najbardziej zyskuja na obniżce podatków, ale spróbujcie ich opodatkować za bardzo, atakujcie za bycie bogatymi, a następnym razem mogą nie pokazać się przy stoliku. Jest wiele świetnych restauracji w innych krajach.

Materiał z http://bizne(...)MDAxLmpz

Fajna dyskusja jest pod tym tekstem , jakie jest Wasze zdanie kolezanki i koledzy na ten temat.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 13:41  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1228
Dołączył: 2 Sty 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 13:51  
Cytuj
Wszystko sie zgadza.
Tylko - nie znam panstwa, gdzie prog podatkowy ma az tyle szczebli.
Dwa - skoro ktos bogaci sie dzieki systemowi danego panstwa powinien ten system wspierac zgodnie z obowiazujacym prawem.
Trzy - bogaty i tak pozostaje bogaty ze wzgledu na posiadany kapital - tak w przykladzie 1 jak i 2.
Cztery - dzieki komu bogaci sie bogaca? Ano dzieki osobom nr 1-9.
Piec - alez prosze bardzo, niech sie bogaci wynosza. Tylko gdzie? Na zachodzie beda klasa srednia, moga porzadzic na wschodzie pod warunkiem odsypu dla mafii umiech
Szesc - tak naprawde w tym przykladzie nikt nie zyskal nic, a stracil wlasciciel lokalu, ktory obnizyl wlasne zyski. Pozostali skorzystali z faktu, ze na rynku uslug zywieniowych panuje duza konkurencja umiech


Dlatego tez uwazam, ze progresywna skala podatkowa jest sparwiedliwa. Nie mam problemu z nia, zaznaczam, ze place podatki wyzsze niz pierwsza skala podatkowa. I nie mam nic przeciw temu, choc szlag mnie trafia jak widze jak je marnotrawi politykierstwo wszelkiej masci.

Immortal - All Shall Fall
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 286
Dołączył: 24 Maja 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 14:27  
Cytuj
a może zarówno bogaty jak i ten biedniejszy powinien
zapłacić taki sam podatek
np.5-10%
ale bez możliwości odpisania czegokolwiek od tego podatku
więc bogaty od zysku np. 10 000 \500 - 1000
biedniejszy od 1 000 \ 50-100

bez kombinacji i ulg
co wy na to?

Homo sum, Humani nihil a me alienum puto. [Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce.]
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 324
Dołączył: 10 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 14:34  
Cytuj
Ja jestem zwolennikiem liniowego podatku dochodowego od osób fizycznych przy czym zero ulg i odpisow od podatku.
Musi być określony dochód od którego będzie liczony podatek a poniżej tego dochodu nie płacimy podatku.
Czyste proste i logiczne .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 324
Dołączył: 10 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 26 Sty 2010r. 14:39  
Cytuj
Widzę gb74że myślimy w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych podobnie , niech to będzie przejrzyste i jak najprostsze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5
Dołączył: 29 Gru 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Sty 2010r. 17:26  
Cytuj
z moich doswiadczen wynika ze przy bogatym biedny sie pozywi a przy biednym zdechnie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1396
Dołączył: 7 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Sty 2010r. 18:05  
Cytuj
A ja wyjaśnicie fenomen Szwecji? Najwyższe podatki i najwyższy poziom życia społeczeństwa?
Chyba przeszkodą wprowadzenia takiego modelu na szerszą skalę, czyli w innych krajach, jest taka cecha ludzka jak egoizm.

PZPR przy obecnej PO to jak uniwersytet obok przedszkola. A miało być tak pięknie.....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 217
Dołączył: 14 Cze 2007r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Sty 2010r. 19:43  
Cytuj
Bo Szwecja, ma przejrzysty system, obywatele przestrzegają prawa (nawet przepisów drogowych). Gdy premier czy król przekroczy prędkość to też dostaje mandat.
Państwo nie kradnie i nie traktuje obywateli jak złodziei.

Heruur; SG-1, SG Atlantis, SG Univerese, Hatak Group, Orion-Tokra.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »