NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Budowa domów szkieletowych,
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 07:39  
Cytuj
Witam.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad założeniem firmy, która budowałaby domu kanadyjskie- szkieletowe i stąd pytanie do Was: taki typ budowy miałby u nas w okolicy wzięcie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 07:39  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 07:48  
Cytuj
Pytanie skierowane w "bardzo dobrą" strone umiech

Ja mam pytanie do Ciebie, skoro zastanawiasz się nad załozeniem firmy to pewnie jesteś "obcykany" w temacie.

Jaki jest koszt postawienia takiego domku ( stan surowy)o powierzchni uzyt. do 100m2, kształt prostokąta z dwusapdowym dachem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 07:57  
Cytuj
stan surowy otwarty – 1m2 powierzchni netto od 650 zł. netto (+ 7 % VAT) bez fundamentu
stan całkowicie wykończony z zewnątrz – 1m2 p.n. od 1250 zł. netto bez fundamentu
stan pod klucz – 1m2 p.n. od 2190 zł. brutto z fundamentem
Powyższe ceny zawierają materiały i robociznę.

Etapy i zakres robót

Stan zero

- wykonanie wykopu

- zalanie wykopu betonem B15

- wykonanie szalunków ścian fundamentowych do wysokości ok. 50 cm ponad powierzchnię gruntu lub wymurowanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych.

- wypełnienie zagęszczonym piaskiem miejsca pod płytę fundamentową

- wykonanie instalacji wod-kan pod płytą

- wykonanie izolacji poziomej

- ułożenie izolacji termicznej

- wykonanie zbrojenia płyty siatką zbrojeniową oraz zbrojenie wieńca.

- zalanie płyty betonem B15 lub wykonanie podłogi na legarach.

Stan surowy otwarty

- wykonanie izolacji pod ściany budynku

- montaż konstrukcji szkieletowej budynku (sosna lub świerk strugany czterostronnie, zfazowane krawędzie ,suszone do wilgotności poniżej 18 % , impregnowane)

- montaż płyt OSB 3 (gr 12 mm) jako poszycia zewnętrznego budynku

Stan całkowicie wykończony z zewnątrz

- budowa komina do kominka (opcja)

- wykonanie obróbek blacharskich

- montaż rynien PVC

- montaż pokrycia dachowego

- montaż podbitki pod okapem PVC

- montaż wiatroizolacji firmy GULFIBER WIATRO STOP

- montaż stolarki otworowej (okna PVC z szybami zespolonymi 1,0 najczęściej WEKO, drzwi zewnętrzne typu kanadyjskiego z blachy wytłaczanej)

- montaż izolacji cieplnej na ścianach zewnętrznych budynku.

- montaż parapetów zewnętrznych z blachy powlekanej kolor brąz

- przygotowanie podkładu pod tynk (klej ,siatka, klej)

- wykończenie elewacji tynkiem akrylowym

Stan pod klucz

- wykonanie wewnętrznej instalacji wod – kan

- Wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej bez urządzeń

końcowych (gniazd, przełączników, lamp itp.)

- montaż ocieplenia w ścianach szkieletowych budynku

( wełna firmy GULFIBER lub URSA)

- montaż paraizolacji STOP AIR firmy GULFIBER

- montaż izolacji akustycznej w ścianach działowych

- montaż izolacji termicznej stropu

- montaż płyt G-K na ścianach i stropach firmy np. KNAUF

- szpachlowanie i czyszczenie płyt G-K

- montaż parapetów wewnętrznych

- wykonanie wentylacji mechanicznej wyciągowej i grawitacyjnej

nawiewnej lub wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej

z odzyskiem ciepła REKUPERATOR RECUWENT (opcja)

- malowanie na gotowo w kolorze białym

- montaż grzejników konwekcyjnych francuskiej firmy NOIROT z termostatem.

- montaż drzwi wewnętrznych

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:13  
Cytuj
[cytat]stan surowy otwarty – 1m2 powierzchni netto od 650 zł. netto (+ 7 % VAT) bez fundamentu [cytat]


Czyli sam szkielet budynku, obity płytą osb, bez pokrycia dachowego ?

Osobiście nie zdecydował bym się na to, bo za te pieniądze postawie taki sam domek z ceramiki, od fundamentów do dachu, w stanie surowym zamkniętym.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:21  
Cytuj
Możliwe... ale pod warunkiem, że będziesz to robił sam. Ewentualnie z pomocą- rodziny, znajomych. Tobie zajmie to kilka miesięcy, a firmie kilka tygodni.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:39  
Cytuj
CYTAT
Możliwe... ale pod warunkiem, że będziesz to robił sam. Ewentualnie z pomocą- rodziny, znajomych. Tobie zajmie to kilka miesięcy, a firmie kilka tygodni.


Tak, ale nie zupełnie. Są jeszcze fachowcy którzy mają normalne stawki tzn.jedna kondygnacja 4-6 tyś.

Przy budowie domku murowanego wszystko musi mieć swój czas, więc pośpiech nie jest wskazany.

Swoją drogą, jest jakaś gwarancja na tego typu domki ? Czym jest to impregnowane, jakie są zapezpieczenia przeciwpożarowe ?

Interesował mnie ten projekt, domek szkieletowy, w wersji całorocznej, ale nie kukrywam ze głownie rozchodzi się o minimalizacje kosztów budowy nie tracąc na jakości.

http://www.domta(...)kty&p=13

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 27
Dołączył: 11 Lut 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:50  
Cytuj
ja tez myslalem o zalozeniu takiej firmy przez 4 lata budowalem domy w usa systemem szkieletowym

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 48
Dołączył: 20 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:52  
Cytuj
Myślę Ego że jeszcze dużo czasu upłynie zanim w naszym kraju będzie moda na szkielet,
większość budujących wykonuje drugi strop żelbetowy, choć w projekcie ma lekki podwieszany - bo panie te płyty pękają, a trzeba ocieplać (żelbet jest za...ście ciepły i nie trzeba docieplać)
jedyne co mogłoby skłonić do szkieletu to niższa cena bo inaczej raczej będzie ciężko,
no i co do impregnacji
impregnacja ciśnieniowa w wykonaniu pana Wacka z panem Zenkiem polega na pomazianiu Fobosem z dodatkową dawką farby mokrego drewna....a na efekty nie trzeba będzie długo czekać

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 08:52  
Cytuj
Owszem są ale to jest sama robocizna do tego trzeba jeszcze doliczyć materiał. Każdego sposobu budowy można znaleźć plusy i minusy (czas powstania, koszty) ale zależy na czym komu zależy.
Na takie domu jest 30 lat gwarancji.
Drewno użyte do konstrukcji budynku:
Jest przygotowywane w specjalistycznej wytwórni produkującej drewno do zastosowań w budownictwie szkieletowym.
Przygotowanie drewna:
Drewno jest suszone komorowo do wilgotności poniżej 18 % , czterostronnie strugane oraz impregnowane na etapie produkcji przeciw owadom i grzybom oraz utrudniającym palność drewna preparatem Fobos M2f
Suszenie komorowe drewna w wysokiej temperaturze zabija zarodniki grzybów i pleśni a także powoduje ,że drewno utrzymuje stabilny wymiar i nie pracuje na skręcanie (nie wypacza się).
Stopień palności drewna i wyrobów drewnopochodnych można obniżyć przez zastosowanie powierzchniowych środków ogniochronnych, których zadaniem jest:
-opóźnianie momentu zapalenia się materiału,
-redukcja szybkości powierzchniowego rozprzestrzeniania się płomieni,
-redukcja intensywności spalania się materiałów łatwo zapalnych.

Outsider owszem masz racje. W Polsce panuje taki jakiś dziwny strach przed nowymi technologiami. Ale to jest zaklęte zamknięte koło jeden zacznie się decydować to znajdzie się tłum, który powie, że to się nie sprawdzi bo przecież inni robią po staremu i jest dobrze. O tyle dobrze, że znajduje się grono odważnych ludzi, którzy starają się próbować czegoś nowego nie oglądając się na narzucony główny nurt w budownictwie. Mnie osobiście cieszy powstanie osiedla takich domów w Sandomierzu może to pomoże w edukacji Polskiego narodu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5011
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:03  
Cytuj
Ego jeżdże po firmach z branży i dobrze to policz bo coś ci zbyt optymistycznie wyszło.

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:09  
Cytuj
CYTAT
Ego jeżdże po firmach z branży i dobrze to policz bo coś ci zbyt optymistycznie wyszło.

Tzn.? chodzi Ci o stawki? z tego co sprawdzałem to właśnie w takich granicach się wahają ale skoro tak uważasz to z jakimi Ty się spotkałeś stawkami?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:14  
Cytuj
CYTAT
Myślę Ego że jeszcze dużo czasu upłynie zanim w naszym kraju będzie moda na szkielet,
większość budujących wykonuje drugi strop żelbetowy, choć w projekcie ma lekki podwieszany - bo panie te płyty pękają, a trzeba ocieplać (żelbet jest za...ście ciepły i nie trzeba docieplać)


Drugi strop ma tez swoje plusy. Aby zmniejszyć jego cięzar daje się cegłe dziurawke między zbrojenie.

Plusy - dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, anomalia pogodowe ( w razie zerwania dachu, masz spokojniejszą głoweumiech) usztywnienie budynku jesli ściany na poddaszu masz murowane, wytrzymalszy strych itp.

Wiadomo ze w obu przypadkach potrzebne jest docieplenie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 48
Dołączył: 20 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:24  
Cytuj
CYTAT

Drugi strop ma tez swoje plusy. Aby zmniejszyć jego cięzar daje się cegłe dziurawke między zbrojenie.
Plusy - dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, anomalia pogodowe ( w razie zerwania dachu, masz spokojniejszą głoweumiech) usztywnienie budynku jesli ściany na poddaszu masz murowane, wytrzymalszy strych itp.

Wiadomo ze w obu przypadkach potrzebne jest docieplenie.

...i dlatego mówiłem że dużo czasu upłynie....

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:35  
Cytuj
to fakt... a dla osób , które chcą/stosują takie metody zapobiegawcze proponuje budowę bunkru tak na wypadek wojny, ataku z kosmosu lub innych dziwnych zjawisk. Pozostałym proponuję lekturę strony http://szkielet.com.pl/ i zapoznanie się z tego rodzaju sposobem budowania.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:37  
Cytuj
CYTAT

...i dlatego mówiłem że dużo czasu upłynie....


Outsider moda nie zawsze idzie w parze z jakością.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:43  
Cytuj
CYTAT
CYTAT

...i dlatego mówiłem że dużo czasu upłynie....


Outsider moda nie zawsze idzie w parze z jakością.

Dom w ten sposób wykonany z dobrze wysuszonego drzewa i zabezpieczonego jest w stanie przetrwać ponad 100 lat, a jeśli chodzi o wykonanie i wykończenie to będzie wyglądał identycznie jak murowany. Więc o jaką jakość chodzi?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 09:45  
Cytuj
CYTAT
to fakt... a dla osób , które chcą/stosują takie metody zapobiegawcze proponuje budowę bunkru tak na wypadek wojny, ataku z kosmosu lub innych dziwnych zjawisk.



Nierozumiem jezeli ktoś ma taką potrzebe to niech tak buduje jak mu pasuje a zgryzliwe komentarze lepiej zachować dla siebie.

Domy szkieletowe sprawdziły się na tamtym kontynencie, bo jest tam nadmiar tego materiału. Domy remontuje się co kilka lat zmieniając poszycie, niby wygodniej ale napewno nie trwalej. Byłem w kilku takich domach gdzie wilgoć łapała playwoody , zapach był wskazówką ze już czas na remont.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5011
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 10:08  
Cytuj
to niestety fakt, jak już chcesz zarobić zamiast szkieletówek buduj domy z drewnianych bali firmy na podkarpaciu nie realizują zamówień do połowy 2011 tylu chętnych

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3559
Dołączył: 4 Sie 2010r.
Skąd: Stalówka
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 11:33  
Cytuj
hmm byłem też w stanach i jak to Polak tyrałem przy takich domkach umiech mniejszych lub większych umiech zastanawiałem się swego czasu nad postawieniem czegoś takiego umiech mieszkałem w stanie N.J (pod N.Y) gdzie zimy są cięższe niż nasze a lata bardziej upalne jezyk remontowaliśmy też domy sprzed jakiś 80 lat i to nadal stało pomimo technologii sprzed 80 lat umiech ... teraz czy do tego przekonają się ludzie w Polsce :/ gdy szukałem firmy która była by w okolicy (2006-2007 r) ciężko było znaleźć kogoś w okolicy najbliższa firma była gdzieś koło Rzeszowa w tamtych czasach gdy mieszkania stały około 3,5 tys/m koleś dał mi cenę około 1,9 tys/m (120m2)i miało to sens dziś można kupić mieszkanie za jakieś 2,6 tys/m ty cenisz "stan pod klucz – 1m2 p.n. od 2190 zł. brutto z fundamentem " oczywiście porównywanie mieszkania z domkiem mija się poniekąd z celem ale opłacalność stawiania niestety spadła tu teraz przydała by się osoba która ostatnio stawiała dom z cegły/bali podała cenę ile wychodzi metr w takim budownictwie umiech

"Wilki nie przejmują się tym , co myślą o nich barany"
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2083
Dołączył: 26 Cze 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 11:54  
Cytuj
Z tego co się orientuję to jest w Stalowej jakaś ekipa, która zajmuje się stawianiem takich domów. Jak dobrze pamiętam to szef nazywa się Gorczyca, ale nie znam żadnych danych teleadresowych.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 48
Dołączył: 20 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 12:13  
Cytuj
CYTAT

...i dlatego mówiłem że dużo czasu upłynie....


CYTAT
Outsider moda nie zawsze idzie w parze z jakością.

CYTAT
Dom w ten sposób wykonany z dobrze wysuszonego drzewa i zabezpieczonego jest w stanie przetrwać ponad 100 lat, a jeśli chodzi o wykonanie i wykończenie to będzie wyglądał identycznie jak murowany. Więc o jaką jakość chodzi?


Nie chodzi mi o to żeby komuś rozgadywać lub komuś dogryzać,
według mnie każdy buduje taki dom jaki mu się podoba (choć budowa domu z bali w miejscu gdy wokoło same PRL owskie kostki- do czego to pasuje nie wiem ale taka moda, cóż)

Ego ty wycenisz komuś domek ze 100%dobrego materiału, ale znajdzie się jakiś Józek z Antkiem co "to samo" zrobią za pół ceny, wezmą zwykłe maziane deski i zrobią po "swojemu".
A jak sie pojawią usterki to co będzie - że te szkieletowe domy to dziadostwo,tak samo jak z podwieszanymi sufitami itp itd,
Moim zdaniem ta technologia nie wybacza fuszerki!

Wykonawca - partacz zawsze będzie na coś zwalał winę tylko nie na swoją pseudo-robotę!!!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
rbg
rbg
rbg
Posty: 55
Dołączył: 5 Lut 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 14:03  
Cytuj
Może nie całkiem w temacie, ale zastanawiam się nad domem z bali. Czy znacie firmy godne polecenia? Słyszałem o jakiejś z Dzikowca i kilka dalszych okolic. Jest jeszcze firma, która importuje gotowy materiał z USA. W przypadku takich domów ważny jest materiał i doświadczenie ekipy.
Czy ktoś rozeznał taki temat?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1216
Dołączył: 8 Sie 2006r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 14:38  
Cytuj
Szkielet drewniany jest trudną technologią. Nie wybacza błędów. Wymaga staranności i dokładności i to na KAŻDYM etapie. Od przysłowiowej belki podwalinowej aż po ułożenie płyt GK i malowanie.

Mając materiał, narzędzia i wiedzę robi się go szybko i jest nalata. W każdym innym wypadku to droga to kłopotów.

Wydaje się - to nic trudnego. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

Drewno na konstrukcję powinno być:
- cztero-stronnie strugane
- ciśnieniowo impregnowane
- komorowo suszone

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Ego
Ego
Ego
Posty: 8
Dołączył: 2 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 15:54  
Cytuj
CYTAT

Ego ty wycenisz komuś domek ze 100%dobrego materiału, ale znajdzie się jakiś Józek z Antkiem co \"to samo\" zrobią za pół ceny, wezmą zwykłe maziane deski i zrobią po \"swojemu\".
A jak sie pojawią usterki to co będzie - że te szkieletowe domy to dziadostwo,tak samo jak z podwieszanymi sufitami itp itd,
Moim zdaniem ta technologia nie wybacza fuszerki!

Wykonawca - partacz zawsze będzie na coś zwalał winę tylko nie na swoją pseudo-robotę!!!

Fakt, trudno to ukryć i chyba każdy dobrze o tym wiem. Tak samo jest z budową normalnego domu i "fachowcami" tanimi ale jest tak ze wszystkim i na każdym kroku.
CYTAT

Szkielet drewniany jest trudną technologią. Nie wybacza błędów. Wymaga staranności i dokładności i to na KAŻDYM etapie. Od przysłowiowej belki podwalinowej aż po ułożenie płyt GK i malowanie.

Mając materiał, narzędzia i wiedzę robi się go szybko i jest nalata. W każdym innym wypadku to droga to kłopotów.

Wydaje się - to nic trudnego. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

Drewno na konstrukcję powinno być:
- cztero-stronnie strugane
- ciśnieniowo impregnowane
- komorowo suszone

I właśnie z tego powodu powstają firmy (znające się na swoim fachu) zajmujące się taka budową. Robiąc to dokładnie i mając dostęp do dobrze wysuszonego i w odpowiedni sposób obrobionego drewna można to wykonać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1530
Dołączył: 16 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Wrz 2010r. 16:46  
Cytuj
CYTAT

Fakt, trudno to ukryć i chyba każdy dobrze o tym wiem. Tak samo jest z budową normalnego domu i \"fachowcami\" tanimi ale jest tak ze wszystkim i na każdym kroku.



Dom w systemie szkieletowym tez jest normalny umiech

Nie nazwa firmy i cennik jest renomą firmy tylko pracownicy i efekt ich pracy. Uwierz mi ze jeszcze mozna znalezć dobrych i tanich fachowców. Rozbieżność cen jest duża, za dom o pow. 120m2-130m2 ( stan surowy) firmy wołają od 12 do 20 tyś, tynkowanie od 7-do 12 zł m2 itp. więc warto zadać sobie trudu i szukać.

Dziś problemem jest nadmiar firm, gdzie kucharz czy piekarz wyczuł pieniądz w tej branży i zaczął budować czy remontować domy. Praktyke łatwo zdobyć na budowie ale praktyka to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze wiedze na temat tego co się robi.


Widziałem kiedyś jak pewna firma stawiała dobudówke w systemem szkieletowym, praca szła pięknie ale efekt był nie ciekawy. Dach był lekko skoszony na jedną strone, bo wzorowali się od poziomu fundamentu, niestety wcześniej nie sprawdzili czy fundament był prosty.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »