NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
spółka cywilna pytanie, spółka cywilna pytanie
Posty: 71
Dołączył: 8 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 17:30  
Cytuj
Witam. Mam do was forumowicze pytanie. Chodzi dokładniej o wypłatę zaliczek w spółce cywilnej zawartej na czas nieokreślony. Czy jeżeli z konta spółki wybiera się kwotę dajmy na to najprościej 1000zł jako zaliczkę jednego wspólnika mnożąc x2 bo jest ich dwóch. To czy ta kwota jest opodatkowana w wysokości 19%?. Z tego co wiem to jedynie spółki mające osobowość prawną czyli np. spółki z o.o. są podwójnie opodatkowane na rzecz dywidendy. A jak to się ma ze spółkami cywilnymi? W internecie ciężko mi znaleźć konkretne informacje na ten temat. Jedyne co znalazłem na stronie ekonomia.pl to takie zdanie:

"Jeżeli spółka posiada osobowość prawną wówczas zysk brutto pomniejszany jest o podatek dochodowy i dopiero zysk netto podlega podziałowi. Pobrany przez spółkę podatek musi ona odprowadzić do urzędu skarbowego w terminie do siódmego dnia następnego miesiąca. Gdy spółka nie posiada osobowości prawnej, uzyskany wynik brutto jest jednocześnie wynikiem netto a spółka nie ma zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Podatek powinien zapłacić wspólnik, który jest zobowiązany do wykazania dochodu z zysku w rocznym zeznaniu podatkowym."

Jak wy się do tego macie? Czy ktoś z was prowadził kiedyś s.c. i wie na jakiej zasadzie to działa? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 17:30  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 17:58  
Cytuj
Prowadzisz spółkę cywilna i nie znasz podstaw? Zatrudnij jakiegoś księgowego lub zwyczajnie idź do najbliższego biura rachunkowego i zapytaj. Jak zechcą to odpowiedzą gratis. Wiedza kosztuje.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 71
Dołączył: 8 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 18:00  
Cytuj
jeżeli sam nic nie wnosisz w swojej odpowiedzi to po co dajesz niepotrzebny post w tym temacie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 18:16  
Cytuj
Nie potrzebny? Człowieku jak ty tą firmę prowadzisz jak ty takich spraw nie ogarniasz?

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 71
Dołączył: 8 Marz 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 18:24  
Cytuj
Słuchaj. Twój największy problem polega na tym że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, i wiecznie nabijasz nic nie wnoszące posty. Ja w swoim zapytaniu nie pisałem że prowadzę firmę, tylko zadałem pytanie co do treści, która jest w nim zawarta. A jak wiadomo nie muszę się każdemu tłumaczyć genezą mojego pytania, po co mi ono jest potrzebne. Więc jeszcze raz proszę cię nie wypowiadaj się jeżeli chcesz udawać mądrego na tym forum a nim nie jesteś. Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 245
Dołączył: 8 Cze 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Kwie 2012r. 22:36  
Cytuj
Witam,

po pierwsze spółka cywila nie płaci podatku CIT ani podatku PIT.
Spółka cywolna nie tylko nie jest osobą prawną, a nie ma ona nawet zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. Ową zdolność mają wspólnicy spółki cywolnej, a w związku z powyższym to oni są podatnikami i to oni płacą podatek PIT. Podatek wspołników oblccza się licząc Przychody i koszty ich uzyskania generowane przez spółkę w takiej proporcji, w jakiej uczestniczą w jej zyskach na podstawie umowy spółki.

nie chce mi się pisaćć więc przeczyutaj artykuł.

http://pit.w(...)owi.html

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »