NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
Dlaczego parasole ???,
Posty: 13
Dołączył: 29 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 18:44  
Cytuj
Moze mi ktos logicznie i rzeczowo wyjasnic dlaczego tubylcow z drugiej strony Wisly nazywamy Parasolami ? Naprawde bede bardzo wdzieczny.nie lubie uzywac form bez ich zrozumienia umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 18:44  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
HIV
HIV
HIV
Posty: 1553
Dołączył: 30 Cze 2011r.
Skąd: Rzeszów
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 19:00  
Cytuj
Żółtobrzuchy i parasole lub tata sprzedał antonówkę. Żółtobrzuchy (Tarnobrzeg) wiadomo - siarka, a parasole się stąd wzięły, że za Wisłą ciągle padał deszcz. Coś w podobnym stylu jak się mówi, że piździ jak w kieleckim. Taką opinię słyszałem od zainteresowanych.
A wikipedia podaje inaczej:
http://pl.wi(...)lenie%29

http://pl.wi(...)lenie%29

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 15 Cze 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 19:06  
Cytuj
Co do Parasoli to ja słyszałam jeszcze legendę, o tym jak Bóg siedział na wale (przeciwpowodziowym) i lepił sobie ludzi, który mu za bardzo nie wyszedł, to wyrzucał go na druga stronę Wisły, czyli do parasolarni.
Ale ja osobiście nic nie mam ani do żółtych brzuchów ani do parasoli smiech2 ..chociaż miałam przyjemniośc z tzw. parasolami i tutaj wikipedia idealnie opisuje niektórych reprezentantów drugiej strony Wisły:
"Termin parasole używany jest szczególnie, gdy pragnie się określić mieszkańca lewej strony Wisły jako skąpca. "

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 29 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 20:07  
Cytuj
http://www.tarnobrzeg.info/index.php?module=Forum&func=viewtopic&topic=4765 jakies wytlumaczenie jest hahahaha

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 18
Dołączył: 26 Wrz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 21:05  
Cytuj
jezykarasole: powstały w czasach rozbiorów.Rosjanie na granicy mieli budki strażncze właśnie w krztałcie parasola,a ,żółtobrzuchy od koloru cęści mundur jaki nosili wtedy żołnieże.I tylu,lub aż tyle w idzieli :Galony,Galicyjaki:przez Wisłę.Żółty oczywiście był tylko brzuch.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 499
Dołączył: 8 Cze 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Sty 2013r. 21:27  
Cytuj
Zółte brzuchy z prawej strony Wisły :

Obrazek

Parasole po lewej stronie Wisły:

Obrazek

Jedno i drugie określenie pochodzi z czasów zaborów.

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem,

ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.

/Gabriel Garcia Marquez

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 134
Dołączył: 16 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 07:57  
Cytuj
Parasolandia - faktycznie od budek w kształcie parasola, na Wiśle była granica zaboru ruskiego i w takich budkach siedzieli strażnicy. Ogólnie rusaki nie dbały o tereny które mieli pod zaborami, nie dbali o edukację i infrastrukturę, no i niestety do dzisiaj są tego efekty
Ogólnie "my" to my a "oni" to parasolesmiech2
Rozpoznać ich też można po rejestracji TSA (tata sadownik)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 66
Dołączył: 28 Lut 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 08:19  
Cytuj
TSA - tata sadzi antonówkę

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 15 Cze 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 10:48  
Cytuj
TSA - tata sprzedał antonówki .. umiech itd, itp..

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 13 Marz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 11:19  
Cytuj
Taka ciekawostka: Parasole nazywają mieszkanców "po naszej stronie Wisły" czyli Stalowa Wola, Tarnobrzeg, itd: Galicjakami umiech Cyt. wujka z Sandomierza: Jadę do Galicji smiech2

Przynajmniej lepiej brzmi jezyk

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5008
Dołączył: 5 Paź 2010r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 11:35  
Cytuj
CYTAT
Taka ciekawostka: Parasole nazywają mieszkanców \"po naszej stronie Wisły\" czyli Stalowa Wola, Tarnobrzeg, itd: Galicjakami umiech Cyt. wujka z Sandomierza: Jadę do Galicji smiech2

Przynajmniej lepiej brzmi jezyk

Za Dąbrową Rzeczycką a przed Lipą jest nawet przejście graniczne pomiędzy zaborami austriackim i rosyjskim.Są tam budki strażnicze i szlabany.
Na mieszkańców okolic Sandomierza mówiło się po prostu badylarze.
Nasze okolice w Polsce kojarzą się raczej z Tarnobrzegiem(a właściwie z byłym woj.tarnobrzeskim i Siarkopolem)i faktycznie mówią na nas "żółtebrzuchy".
PS.Podoba mi się nazwa mieszkanek Turbii-turbinki.potluczony

SPRZEDAM BOEING 747 WERSJA SPEC, GARAŻOWANY. MAŁY PRZEBIEG 22,9 MLN.KM. PO PRZEGLĄDZIE WAŻNYM DO 2030 ROKU, WYMIENIONE ZAWIESZENIE, ROZRZĄD SILNIKÓW, KLIMATYZACJA 10-CIO STREFOWA, PRZYCIEMNIANE SZYBY, AIRBAG. NIE BITY. KOLOR BIAŁO- NIEBIESKI Z LOGO "PRESIDENT USA". CENA DO NEGOCJACJI.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10
Dołączył: 3 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Sty 2013r. 11:44  
Cytuj
Znajomy parasol mówił, że u nas jak się rodziły dzieci w dawnych czasach pępki do zagojenia smarowano im jodyną co dawało żółte brzuszki, u nich spirytusem uśmiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 52
Dołączył: 3 Sty 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 10 Sty 2013r. 12:25  
Cytuj
Ja z kolei słyszałem, że ksywka "parasole" wzieła się od tego, że jak wiadomo po tamtej stronie Wisły większość ma sady, czy uprawę warzyw i później swoje produkty sprzedają na targach, gieudach itp. pod parasolami (wiadomo chronią przed słońcem, deszczem). Właśnie od tego, że stoją pod parasolami, wzieła się ksywka "parasole" umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 134
Dołączył: 16 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Kwie 2013r. 21:09  
Cytuj
TSA

Tajne
Stowarzyszenie
Abstynentów

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 31
Dołączył: 5 Sie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Kwie 2013r. 22:40  
Cytuj
T - woja
S - tara
A - portuje


hahahahaha takie też słyszałemumiech

TurboDymoMan lepszy od Chucka Norrisa!
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 200
Dołączył: 5 Wrz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 18 Kwie 2013r. 22:53  
Cytuj
jozin chyba jest bliski prawdy smiech2 parasole to nazwa z czasow kiedy za wisla byl chanat moskiewski .. a zolty kolor bo u nas zandarmi Habsburscy nosili charakterystyczne niemieckie wisiory z blacha w kolorze zoltym na piersiach i stad takie okreslenia .. po ruskiej stronie parasole nie wiem od czego moze przypominali jegood natomiast po habsburskiej zoltobrzuchy .. zreszta dla Mnie osobiscie czasy cesarstwa Austrowegierskiego to okres chluby i prawdziwie zjednoczonej Srodkowej Europy z jednymi z najpiekniejszych miast Europy jak Lwow Krakow Praga Budapeszt Wieden Salzburg...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »