NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3
Partyzanci,
Posty: 197
Dołączył: 22 Sty 2012r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2013r. 15:27  
Cytuj
A ja polecam ksiazki pana dionizego garbacza z wydawnictwa sztafeta.Z nich dowiecie sie gdzie szukac ciekawych miejsc w okolicy.Kiedys jak mialem wiecej czasu jezdzilem po okolicy i znajdowalem groby i mogily z czasow obu wojen...Szczegolne wrazenie na mnie zrobila wies szczecyn(40 km od stalowej woli)miejsce jednej z najwiekszych pacyfikacji podczas wojny.Moja babcia to przezyla i gdy wspominam jej opowiadania to wlos sie jezy na glowie:szok:troche wczesniej jest wies salomin z odnowiana mogila poleglych z warszawskiej szkoly podchorazych niedaleko groby rosjan,mogila dezerterow zabitych przez austriakow z 1 wojny.I wiele innych ciekawych miejsc...Jak by to ujac-koniec jezyka za przewodnikauśmiech i szacunek dla wszystkich ktorzy pamietaja o tych co gineli bysmy my byli wolni!
pozdrawiam....

Człowiek mądrzeje z wiekiem, najczęściej jest to wieko od trumny...
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2013r. 15:27  
Cytuj

Człowiek mądrzeje z wiekiem, najczęściej jest to wieko od trumny...
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 25 Wrz 2013r. 18:32  
Cytuj
Czytałem nie dawno książkę napisaną na podstawie wspomnień osób które przeżyły pacyfikację Szczecyna...wstrząsająca . Aż chce się złapać pierwszego lepszego szwaba lub ukraińca i nadziać na pal .

Przy drodze Szczecyn -Gościeradów znajdują się dwa miejsca które upamiętniają drogę tych mieszkańców Szczecyna , Wólki Sczyckiej i Salomina którzy przeżyli pacyfikację i byli pędzeni tą droga do Gościeradowa . Pierwsze z nich to kapliczka w drzewie która upamiętnia rozstrzelane tu osoby a drugie miejsce to krzyż . w miejscu gdzie stoi ten krzyż w czasie pacyfikacji stał moździerz który ostrzeliwał pacyfikowane wsie .
W Szczecynie stoi pomnik upamiętniający ofiary tej pacyfikacji . w pomnik wbudowane zostały pociski moździerzowe które nie wybuchły .

Focus..możesz napisać coś więcej o tych miejscach które wymieniłeś ?? Mi udało się odszukać mały cmentarzyk z okresu I wojny światowej w lesie nie daleko Salomina . Z chęcią poznałbym i te które wymieniłeś . W nie dalekich Barakach Starych znalazłem w lesie mogiłę partyzancką i wiem ze jest tam gdzieś nie daleko druga ale jej jeszcze nie znalazłem .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 197
Dołączył: 22 Sty 2012r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2013r. 02:48  
Cytuj
CYTAT
Czytałem nie dawno książkę napisaną na podstawie wspomnień osób które przeżyły pacyfikację Szczecyna...wstrząsająca . Aż chce się złapać pierwszego lepszego szwaba lub ukraińca i nadziać na pal .

Przy drodze Szczecyn -Gościeradów znajdują się dwa miejsca które upamiętniają drogę tych mieszkańców Szczecyna , Wólki Sczyckiej i Salomina którzy przeżyli pacyfikację i byli pędzeni tą droga do Gościeradowa . Pierwsze z nich to kapliczka w drzewie która upamiętnia rozstrzelane tu osoby a drugie miejsce to krzyż . w miejscu gdzie stoi ten krzyż w czasie pacyfikacji stał moździerz który ostrzeliwał pacyfikowane wsie .
W Szczecynie stoi pomnik upamiętniający ofiary tej pacyfikacji . w pomnik wbudowane zostały pociski moździerzowe które nie wybuchły .

Focus..możesz napisać coś więcej o tych miejscach które wymieniłeś ?? Mi udało się odszukać mały cmentarzyk z okresu I wojny światowej w lesie nie daleko Salomina . Z chęcią poznałbym i te które wymieniłeś . W nie dalekich Barakach Starych znalazłem w lesie mogiłę partyzancką i wiem ze jest tam gdzieś nie daleko druga ale jej jeszcze nie znalazłem .

Napisz co chcialbys wiedziec?jak tam trafic itp?
http://troba(...)5760.jpg
to jest grob z 1 wojny w salominie...
http://farm8(...)7a6d.jpg
a to mogila poleglych z oddzialu majora "zeba" tez salomin...

ja co to pytaj!
pozdrawiam!

Człowiek mądrzeje z wiekiem, najczęściej jest to wieko od trumny...
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 27 Wrz 2013r. 22:55  
Cytuj
Focus...ten pierwszy grób z Twojego zdjęcia tak jak pisałem post powyżej już znalazłem . A ten z drugiej fotki gdzie się znajduję ??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 197
Dołączył: 22 Sty 2012r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Wrz 2013r. 18:48  
Cytuj
jak jedziesz ze stalowej na krasnik w zdziechowicach dajesz w lewo na goscieradow.za 5 km masz salomin,przejezdzasz wies potem ostro z gorki i jest lesnicowka salomin sadki..na krzyzowce dajesz w prawo i jedziesz z poltorej kilometra prosto.trafisz na kolejna krzyzowkke i w prawo,kilkaset metrow i masz te mogile partyzancka...

Człowiek mądrzeje z wiekiem, najczęściej jest to wieko od trumny...
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 30 Wrz 2013r. 20:08  
Cytuj
Dziękuje focus . Teraz napewno trafie .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Wrz 2016r. 13:18  
Cytuj
Odkurzam temat - kiedyś w tym wątku "frank" pytał o mogiły przy drodze - między Maziarnią a LHS.
Lokalizacja jest taka:
http://maps.(...)22.05921
Czy ktoś wie czyje to mogiły? w internecie nie znalazłem nic, do innych źródeł jeszcze nie dotarłem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »