NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 3 »
Partyzanci,
Posty: 49
Dołączył: 14 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Cze 2013r. 16:39  
Cytuj
Czy wiecie moze gdzie znalezc informacje na temat partyzantow z okolic Rozwadowa w okresie II wojny swiatowej? Rowniez na temat niemieckich obozow karnych na tym terenie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Cze 2013r. 16:39  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 190
Dołączył: 29 Paź 2010r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 28 Cze 2013r. 16:44  
Cytuj
W Rozwadowie, obok dworca PKP, znajduje się tablica upamiętniająca ludzi rozstrzelanych przez Niemców za udział w konspiracji.
Druga taka tablica znajduje się obok cmentarza w Rozwadowie (dojście od strony "Biedronki").

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 68
Dołączył: 14 Wrz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Cze 2013r. 19:27  
Cytuj
Witam. O ile mnie pamiec nie myli to w ksiazce S. Puchalskiego - Partyzanci Ojca Jana byly fragmenty o partyzantach z Rozwadowa. Byla chyba tez dokladnie opisana akcja ktora miala miejsce w budynku na ktorym dzis wisi upamietniajaca tablica. Ogolnie cala akcja dzieje sie w naszych okolicach. pozdrawiam.
ps. sorry za brak polskich znakow i interpukcji - zepsuta klawiatura umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10
Dołączył: 16 Maja 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Cze 2013r. 19:54  
Cytuj
Najlepiej to najprościej w googlach , a potem weryfikować to co sie chce wiedzieć ci najbardziej znani znaczy tacy co mi na myśł przychodzą Dekutowski - "Zpora" Usow -"Konar" Korczyński - "Grzegorz" Paleń -"Jastrząb" Zadzierski - "Wołyniec" Gronczewski - "Przepiorka" , albo wpisz Sturmwind I , Sturmwind II

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 49
Dołączył: 14 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Cze 2013r. 18:31  
Cytuj
Dzieki za podpowiedzi, rzeczywiscie jest troche informacji.Na temat obozow karnych z okresu 1940-42 jednak niczego nie znalazlam.
Bede probowac jeszcze w Muzeum Regionalnym. Czy ksiazka Puchalskiego jest gdzies do dostania?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 68
Dołączył: 14 Wrz 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Cze 2013r. 22:04  
Cytuj
Ksiazka kiedys dostepna byla w wydawnictwie Sztafety. Radze tam popytac i pewnie da rade zalatwic.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Gru 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 08:03  
Cytuj
Bardzo fajny temat. Jeśli ktoś będzie miał jakieś nowe informacje, to bardzo proszę zamieszczać. Ja ostatnio zupełnie przypadkiem idąc pieszo do Niska dowiedziałem się, że na wzgórzu nieopodal LOKU Niemcy rozstrzelali podczas II Wojny Światowej dwudziestu (z tego, co pamiętam) członków polskiego ruchu oporu. Jest tam wbity krzyż z tabliczką. Nie wchodziłem w głąb tego lasku, ponieważ strasznie dokuczały komary, więc nie wiem czy tam się znajduje coś jeszcze.
Kiedyś mi się obiło o uszy, że chyba na Zasaniu jest w którymś miejscu umiejscowiony krzyż upamiętniający ludzi, którzy zmarli na cholerę i nie byli chowani na cmentarzu, jak reszta, tylko tak na uboczu. Wie ktoś może gdzie to jest? Wiem, że to troszkę odbiega od tematu, ale jestem po prostu ciekaw umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 150
Dołączył: 29 Gru 2006r.
Skąd: Stalowa Wola/Gdańsk
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 09:57  
Cytuj
Cześć.
Ja, z kolei, pamiętam, iż na wzgórzu, pomiędzy LOK-iem a elektrownią, były dwa takie miejsca kaźni. Jedno zaraz za płotem (o ile mnie pamięć nie myli) idąc od LOK-u w kierunku Ozetu, a drugie, w głębi lasku, bliżej wierzchołka wzgórza.

Maciej =========================================== Gdy nie mamy, co kochamy, to kochamy to, co mamy :)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 10:24  
Cytuj
Za LOKiem są dwa miejsca gdzie rostrzelano zakładników w okresie okupacji ( ich szczątki są obecnie w mauzoleum na cmentarzu komumalnym ) . A kto był odwiedzić siedzibę gestapo na Skoczyńskiego ? Bo o siedzibę NKWD w stalowej chyba nie będę pytał umiech . A o cmentarzu żołnierzy z I wojny na Ozecie coś wiecie ? Widzę że interesujecie sie historią w stalowej i okolicach .Polecam odwiedzić najpierw muzeum i sklepik który jest koło recepcji ,tam poszukac publikacji Dionizego Garbacza "Okupacja i konspiracja w Stalowej Woli 1939-1944" , lub "Monografia Stalowej Woli. Tom II. Mroczne lata (1939-1944)" . Albo taniej -odwiedzić jakaś bibliotekę ( np.Wańkowicza koło kina Ballady ) i wypożyczyć wyżej wymienione książki, na pewno mają tam te książki . W okolicach jest kilka ciekawych miejsc historycznych z okresu I jak i II wojny -o których nie piszą w książkach ( a tym bardziej w necie ) . Pozdr.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 11:33  
Cytuj
kolo1 . Te miejsca pochowku z czasów I wony światowej gdzie się znajdują w Stalowej woli ? Ja wiem tylko o tym cmentarzyku cholerycznym w Agatówce gdzie pochowane są ofiary I i II wojny światowej jak i ofiary epidemii . Jest też mogiła zbiorowa w okolicach Krawców no i 3 takie miejsca w Zbydniowie i jedno takie miejsce na Przyszowskim cmentarzu . Pisze o miejscach pochówku z czasów I wojny światowej bo z II wojny to oczywiscie ejst ich dużo wiecej .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 112
Dołączył: 24 Lis 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 13:03  
Cytuj
są dwa wydania książki-" Partyzanci Ojca Jana". Jeden nakład z 1994 i drugi rozszerzony 1996r.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 40
Dołączył: 17 Gru 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 18:21  
Cytuj
CYTAT
Za LOKiem są dwa miejsca gdzie rostrzelano zakładników w okresie okupacji ( ich szczątki są obecnie w mauzoleum na cmentarzu komumalnym ) . A kto był odwiedzić siedzibę gestapo na Skoczyńskiego ? Bo o siedzibę NKWD w stalowej chyba nie będę pytał umiech . A o cmentarzu żołnierzy z I wojny na Ozecie coś wiecie ? Widzę że interesujecie sie historią w stalowej i okolicach .Polecam odwiedzić najpierw muzeum i sklepik który jest koło recepcji ,tam poszukac publikacji Dionizego Garbacza "Okupacja i konspiracja w Stalowej Woli 1939-1944" , lub "Monografia Stalowej Woli. Tom II. Mroczne lata (1939-1944)" . Albo taniej -odwiedzić jakaś bibliotekę ( np.Wańkowicza koło kina Ballady ) i wypożyczyć wyżej wymienione książki, na pewno mają tam te książki . W okolicach jest kilka ciekawych miejsc historycznych z okresu I jak i II wojny -o których nie piszą w książkach ( a tym bardziej w necie ) . Pozdr.

Gdzie jest ten cmentarz na Ozecie? A ta siedziba gestapo, to może ten jeden z budynków nieopodal parku, gdzie jest tabliczka informująca o tym, że w tym budynku Niemcy torturowali Polaków podczas okupacji?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 19:54  
Cytuj
cmentarz z I wojny na Ozecie był naprzeciwko leśniczówki Bykówka ,za kapliczką ( która stoi tam do dzisiaj ) .Ogólnie zaraz po walkach I wojny ciała poległych grzebano tam gdzie zostali zabici -czestokroć ciała były chowane bezpoośrednio w okopach ktore zasypywano ziemią . Konkretne cmentarze robiły odziały pogrzebowe które ekshumowały ciała z mniejszych cmentarzy i prowizorycznych grobów . I tak w naszym rejonie konkretnymi cmentarzami z okresu I wojny są: cmentarz wojenny w Rozwadowie , Nisku - barcach , Rudzie , Wydrzy , Bojanowie. Cmentarz w Krawcach jest dziełem współczesnym - szkielety w zasypanym okopie odkryli przez przypadek żołnierze LWP którzy byli na ćwiczeniach na poligonie ( ten teren podlegał pod poligon nowa dęba ) . Podobne miejsce gdzie ciała poległych z I wojny pochowano w okopach jest koło mostu na Brandwicy . Choleryczny cmentarz w Stalowej ( Pławie ) był w okolicach obecnego starego kościoła (Floriana ) .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 14 Lip 2013r. 21:26  
Cytuj
O tych miejscach wiem --cmentarz wojenny w Rozwadowie , Nisku - barcach , Bojanowie. Cmentarz w Krawcach . O reszcie słysze pierwszy raz . I tu moje pytanie .
Czy te miejsca są jakoś oznaczone ? Postawione sa na nich jakies krzyże czy tablice informacyjne ? A może napiszesz choc mniej wiecej jak do tych miejsc dotrzec?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lip 2013r. 12:15  
Cytuj
niestety nie ma żadnych tablic , lub innego oznakowania - miejsca te zostały znalezione przypadkowo podczas poszukiwań arheologicznych kilka lat temu. W naszym powiecie jest też miejsce gdzie do tej pory są ślady nalotu niemieckiego z września 1939 roku na nasze oddziały Wojska Polskiego wycofujące się za San - konkretne leje po bombach jak i przedmioty które do tej pory są w ziemi zostawione przez nasze wojsko podczas odwrotu .Ciekawe miejsce w tamtym roku odkryto przypadkowo przy szkole numer 2 - czyli pochówek ( zwłoki ) żołnierzy armi radzieckiej z okresu 2 wojny gdzie znajdował się " lazaret " .Jestem ciekaw przy okazji czy ekshumacja trzech ciał rosyjskich żołnierzy ktore były przy cygańskich blokach na górce w lesie była rzeczywiście przeprowadzona , a może szczątki są do tej pory ? Tylko krzyże ktoś usunął ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 15 Lip 2013r. 19:44  
Cytuj
Znalazłem na necie jakieś info o mogiłach I wojennych w Wydrzy więc chyba jutro się tam wybiorę i zrobię jakieś fotki..o ile uda mi się to miejsce odszukać .
Co do tego miejsca na Brandwicy to wogóle nie ma nawet krzyża na tych mogiłach ? Wogóle to w którym to mniej więcej miejscu jest ??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 26 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lip 2013r. 21:44  
Cytuj
Witam, byłem we Wydrzy na tych mogiłach.Przed szkołą skręcić w prawo ok 500 m jechać groblą. Sa mogiły ogrodzone w polach.Odnosnie partyzantów to, za rondem bojanowskim pierwsza droga w prawo. Ok 300 m była stara droga prowadząca na Burdze, tam blisko na prawo od tej drogi były ziemlanki Partyzanckie i były 2 lub 3 mogiły, byłem tam 10 lattemu.Ciekawym tematem off topic są trzy zestrzelone samoloty niemiecki w 1939, opisane przez Garbacza.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 15 Lip 2013r. 22:23  
Cytuj
Bardzo lubię szukać takich miejsc jak cmentarzyki czy mogiły I i II wojenne . Już trochę ich odnalazłem w naszych bliższych i dalszych okolicach ale jak widać jeszcze o kilku nie wiedziałem . Fajnie by było gdyby temat nie padł i każdy kto wie o takich miejscach pisał o ich lokalizacji . Wtedy każdy zainteresowany mógł je samemu odwiedzić . Jutro wybieram się na ta Wydrzę . Wybieram się też an dniach do Frampola gdyż i tam jest taka zapomniana mogiła I wojenna i jeszcze jej nie widziałem mimo ze we Frampolu już kilka razy byłem

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
klw
klw
Posty: 3
Dołączył: 16 Lip 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 05:38  
Cytuj
Cmentarze na terenie Kłyżówa:

- Na Podkorzeńcu spoczywają prochy 70 żołnierzy rosyjskich, poległych w walkach na rzece San w 1914 r. i na Borku, gdzie są pochowani mieszkańcy Kłyżowa (17 osób), którzy zmarli na cholerę w 1878 r.
We wschodniej części Kłyżowa wznosiła się rozległa piaszczysta wydma, porośnięta sosnowym lasem, otoczona od południowego wschodu podmokłymi łąkami i płynącym strumykiem. Szczyt wydmy nasłoneczniony i suchy, wybrany został przez mieszkających przed wiekami w tej okolicy ludzi na miejsce pochówku. To cmentarzysko kultury łużyckiej jest datowane na 650 – 300 lat p.n.e., zostało przypadkowo odkryte w 1974 r. podczas wybierania piasku pod nasyp kolejowy podczas budowy linii kolejowej Nisko – Biłgoraj. Zebrano około 40 urn. - pysznica.pl

www.zsklyzow.pysznica.pl/index.php/cmentarzysko-luzyckie

Inne nekropolie:

http://www.stara(...)ery_id/5

Dzisiaj postaram się zrobić zdjęcia i wrzucić cmentarzu rosyjskiego.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 06:08  
Cytuj
Na Brandwicy nie ma i nie było żadnych typowych mogił - zabitych grzebano bezpośrednio w okopach - więc nie szukaj zadnych krzyży czy tabliczek , w tym miejscu są tylko ślady okopów. Tak samo grzebani byli żołnierze na Krawcach - w czasie działań wojennych nikt nie robi cmentarzyków - ciała poległych z obu walczących stron grzebano razem. Ciekawy cmentarzyk pierwszowojenny jest też w Rudniku - Stróży . A czy ktoś pamięta jak dzieciaki w piaskownicy na osiedlu 1000 lecia w Nisku odkopały dwóch austryjaków z całym uzbrojeniem ? Edek raczej to nie są ziemianki partyzanckie - a rosyjskie z 1944 roku umiech . Ogólnie na stara droga wiodła w lini prostej na Krawce , w jej pobliżu są też niemieckie stanowiska OPL , no i pojedyńcze dołki strzeleckie z okresu I wojny . Wystarczy przestudiować austryjackie mapy z przełomu XIX i XX wieku jak kiedyś biegły w naszych okolicach drogi .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 08:37  
Cytuj
KLW . A wiesz może gdzie znajdują sie te mogiły partyzanckie z Tojego drugiego linka ? Chodzi o te z pierwszej fotki . Już kilka razy szukałem ich i nie znalazłem .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 12:50  
Cytuj
czubkiem pocisku jest zaznaczone z grubsza to miejsce ( jest mocno zarośnięte ) - w razie czego popytaj w okolicznych domach
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
A w Janowie Lubleskim byłeś w "Dolince śmierci " gdzie jest bardzo nietypowo zrobiony cmentarz I wojenny ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
klw
klw
Posty: 3
Dołączył: 16 Lip 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 16:06  
Cytuj
CYTAT
A w Janowie Lubleskim byłeś w "Dolince śmierci " gdzie jest bardzo nietypowo zrobiony cmentarz I wojenny ?


Możesz rozwinąć?

A po ruskim cmentarzu w Kłyżowie został tylko jeden ledwo stojący krzyż oraz 4 leżące i parę starych zniczy oraz sztucznych kwiatów. Jakiś czas temu wycinka była i zarosło strasznie. W sumie nic ciekawego. Gmina kiedyś planowała wykupić tą działkę i wyremontować to, ale jakoś nic z tym nie zrobiła, a teraz to nie ma już tam praktycznie nic.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 673
Dołączył: 13 Sie 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 17:52  
Cytuj
cmentarzyk w Kłyżowie , dojscie i znalezienie go jest w tej chwili bardzo trudne
Obrazek
Klw wiesz coś o cmenatrzu na Borkach ?

Uploaded with ImageShack.us.
" Dolina śmierci " i cmentarz w Janowie jest bezpośrednio w lini prostej za szpitalem i domkami jednorodzinnymi w polach około 2 km od głownej drogi Janów - Frampol

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Lip 2013r. 19:39  
Cytuj
Dziękuje kolo1 za podpowiedź . Teraz napewno odnajdę te mogiły . Choć wydaje mi się że tam szukałem tez gdzie wskazujesz ale moze nie dokładnie . Mapę mam taką samą co Ty więc problemu nie bedzie .( mam teza taka samą w wersji cyfrowej na GPSa ) .

Ja na Janowskiej mogile I wojennej byłem rok temu . Ponizej fotki .
Zamieszczam tez fotkę z wspomnianego przez Was cmentarzyka pod Rudnikiem Stróża

Obrazek
Janów Lubelski

Obrazek
Janów Lubelski


Obrazek
Cmentarzyk w Rudniku

Obrazek
Cmentarzyk w Rudniku

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 3 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »