NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
Tereny zagrozone podtopieniami (powódź), Brandwica, Chłopska Wola, Jastkowice
Posty: 36
Dołączył: 31 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Marz 2016r. 18:33  
Cytuj
Interesuje mnie jakie okoliczne tereny w ostatnich 10, 20, 30 latach zostały zalewane lub podtapiane przez San.
Chodzi mi głównie o Brandwice, Chłopska Wolę i Jastkowice.
Jeśli cos wiecie to piszcie.

Znalazlem taką stronę http://stara.pysznica.pl/oldphoto
Zdjęcia nr 107, 108, 109 i 130 sa zrobione w Brandwicy tylko nie wiem który to rok i czy wtedy były wały czy nie.
Mi to wyglada na teren miedzy Kochanowskiego a Walowa, chyba Bartnia Łąka, dokad wtedy siegala woda?, Czy wówczas byla w ogole jakas wielka powódź w regionie?
O dziwo dzis ten teren na mapie gminy Pysznica nie jest ujety jako zalewowy w mpzp a Chlopska Wola i okolice Isep tak, dziwne.
Czy podczas wielkich powodzi np. w 1997 czy 2010 roku San wylewal w Brandwicy?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Marz 2016r. 18:33  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 146
Dołączył: 17 Wrz 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 28 Marz 2016r. 22:14  
Cytuj
Z tego co wiem z opowiesci była jakaś powódź bo woda podchodziła pod Wolę Rzeczycką ale czy zalewało tereny o których piszesz to nie wiem.Było to ze 40 lat temu możliwe ze po zimie stulecia 1978/1979

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 36
Dołączył: 31 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Marz 2016r. 00:30  
Cytuj
Znalazlem jeszcze to http://fotol(...)ay_media
Niestety to zdjecie niewele obejmuje i nie widać dokąd woda podeszła w Brandwicy i w Chłopskiej Woli.
A podobno mieli wówczas ludzie trochę stracha.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 38
Dołączył: 3 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Marz 2016r. 07:47  
Cytuj
Na Chłopskiej Woli, na słupie energetycznym był swego czasu znak jak wysoko sięgała woda podczas powodzi z 1974 czy 76 roku.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1384
Dołączył: 15 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 29 Marz 2016r. 09:14  
Cytuj
Nigdy nie byłem w tamtych stronach, ale generalnie zagrożone podtopieniami są wszystkie tereny leżące po wewnętrznej stronie wałów przeciwpowodziowych.
Warto jednak zauważyć że od pewnego czasu średni poziom wody w Sanie się obniża. Z każdym rokiem wody w rzece jest generalnie mniej.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Marz 2016r. 21:36  
Cytuj
W 2010 roku chyba były podtopione ogrodki dzialkowe miedzy Czarnieckiego a oczyszczalnia. No ale to tak troche inny rejon bo tu o tereny Brandwicy się widzę rozchodzi.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 15
Dołączył: 2 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Marz 2016r. 22:37  
Cytuj
Bardzo duża powódź była w sierpniu 1980roku. Nie wiem jaka sytuacja była wtedy w okolicach Brandwicy, ale w rejonie Sudołów było naprawdę bardzo groźnie. Policja(wówczas milicja) z radiowozu ogłaszała przygotowanie do ewakuacji mieszkańców. Jednak po jakimś czasie pomiar poziomu wody wykazał że woda przestała się podnosić i do ewakuacji nie doszło. Na działkach po stronie Pysznicy widać było tylko dachy altanek, a po przeciwnej stronie ul. Czarnieckiego woda przepływała przez drogę do Sudołów.

Bogdanm
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 36
Dołączył: 31 Sty 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 30 Marz 2016r. 00:02  
Cytuj
Mozliwe, że te zdjęcia, o których wspomnialem w 1ym poście pochodzą z 1980 bo czrnobiale ale głowy nie dam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »