NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »
Nowy Temat Odpowiedz
ZAiKS a CD z zagranicy,
Posty: 711
Dołączył: 0 00 0000r.
Skąd: Tarnobrzeg - Stalowa
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:16  
Cytuj
Witam
Moze ktos wie co i jak w tym temacie dlatego prosze o w miare sensowne wypowiedzi a nie wyssane z palca.

Czy plyty CD zakupione za granicami RP podlegają ZAiKSowi ? I czy takie płyty (oryginalne) można odtwarzać w lokalu ?

Ciężko znależć w necie coś więcej na ten temat, wiec prosilbym o sensowne wypowiedzi.

Jak puszczę w lokalu oryginalną płytę np Tiesto lub jakiegokolwiek innego znanego artysty kupioną np w Niemczech to czy instytucja taka jak ZAiKS ZPAV czy inne tego typu maja prawo mnie ukarać bądź naciskac na podpisanie umowy-pozwolnie na puszczanie tych piosenek ?

Słyszałem opinie, że jeśli mam oryginalne CD wykonawcy niezakupione w kraju (nie objete ZAiKSem) to nie ma z tym najmiejszego problemu. Jak to jest ?

Dzieki za wszystkie sensowne wypowiedzi

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:16  
Cytuj

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 743
Dołączył: 23 Lut 2009r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:32  
Cytuj
jedyne legalne wyjscie !!!!! chyba!
http://www.publi(...)zyki.php

BURN YOUR LOCAL CHURCH
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 743
Dołączył: 23 Lut 2009r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:36  
Cytuj
Publiczne odtwarzanie muzyki kosztujeZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych za korzystanie z utworów. Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie utwory muszą uiszczać opłaty do ZAiKS. O uiszczanie opłat mogą upomnieć się także inne organizacje.

Każdy przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności odtwarza publicznie utwory np. muzyczne, powinien za to płacić. Może się do niego z takim roszczeniem zwrócić organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, jaką jest np. ZAiKS. Z początkiem kwietnia ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych. Ich wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Inne są dla hoteli, inne dla restauracji czy sklepów. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że w Polsce funkcjonują również inne organizacje, które zajmują się pobieraniem opłat za korzystanie z praw pokrewnych. Chronią one nie autorów dzieła, ale samych wykonawców utworu.

Obecne stawki ZAiKS
Wiele osób nie wyobraża sobie kolacji w restauracji bez muzyki w tle. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną powinni uiszczać opłaty ZAiKS-owi, które w ich przypadku zależą od liczby miejsc w lokalu i wielkości miasta.

Jeżeli ktoś prowadzi kawiarnię, pub lub restaurację, w których jest 20 miejsc siedzących, to stawka miesięczna wyniesie 61,50 zł. Przy 30 miejscach będzie to już 71,75 zł, a za każde następne przedsiębiorca musi płacić 1,03 zł więcej.

Stawki te są wyższe, jeżeli lokal znajduje się w hotelu. Wówczas opłaty zależą nie tylko od liczby miejsc, ale także od kategorii hotelu i miasta, w którym się znajduje. Najwięcej zapłacą osoby prowadzące restaurację w pięciogwiazdkowym hotelu w Warszawie. Za 30 miejsc ZAiKS policzy im aż 100,45 zł miesięcznie.

ZAiKS informuje również, że stawka może zostać podniesiona o 50 proc. w przypadku tych lokali, które dodatkowo usytuowane są w rejonie atrakcyjnym turystycznie. Przykładowo mały lokal w Zakopanem, który ma 20 miejsc siedzących, powinien miesięcznie płacić 72,57 zł. Jednak z uwagi na atrakcyjne położenie stawka ta może przekroczyć 100 zł.

Ile płaci hotel
W przypadku hoteli stawka miesięcznej opłaty zależy od liczby miejsc i kategorii. Nie ma tu już kryterium wielkości miasta, ale podobnie jak w przypadku restauracji opłaty mogą być podwyższone maksymalnie o 50 proc., jeżeli hotel jest w położony w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Generalnie hotel pięciogwiazdkowy musi zapłacić 85 zł miesięcznie, jeżeli ma do 50 miejsc noclegowych. Za każde następne dopłaca 85 groszy. Natomiast hotele, które nie mają żadnej kategorii, mają płacić 45 zł miesięcznie i 45 groszy za każde następne miejsce.

Kiedy przedsiębiorca nie płaci
Teoretycznie każdy, kto w miejscu publicznym odtwarza muzykę, musi uiszczać opłaty do ZAiKS-u. Dotyczy to także sklepów czy zakładów usługowych, np. fryzjerów, kosmetyczek. W związku z tym słuchanie radia w miejscu pracy, gdzie mogą przebywać inne osoby, wiąże się z opłatami. Jednak są przypadki, gdy nie będzie to konieczne.

Zgodnie z art. 24 prawa autorskiego publiczne odtwarzanie utworów w miejscu pracy jest dozwolone. Jednak warunkiem jest to, iż nie wiąże się bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych za korzystanie z utworów.

Przykładowo muzyki mogą słuchać pracownicy małego sklepu czy zakładu fryzjerskiego, gdyż nie przekłada się to na zyski lub większą liczbę klientów. W takiej sytuacji nie trzeba mieć wykupionej licencji w ZAiKS-ie. Jednak jeżeli organizacja zbiorowego zarządzania upomni się o podpisanie umowy licencyjnej, trzeba wykazać przed sądem, że odtwarzanie utworów nie wiąże się z czerpaniem korzyści.

Kto upomina się o opłaty
ZAiKS chroni prawa autorskie twórców, ale są też organizacje, które z kolei inkasują opłaty za korzystanie z praw wykonawców utworów. Dlatego często może okazać się, że do przedsiębiorcy prowadzącego np. hotel lub restaurację zwróci się także organizacja zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi.

Za korzystanie z praw wykonawców opłaty pobiera Związek Artystów Wykonawców (STOART) lub Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP). Jednak nie mogą one pobierać opłat za korzystanie z utworów tego samego wykonawcy. Może się zatem okazać, że trzeba podpisać umowę nie z jedną organizacją, ale z dwiema.

OPINIA

DAMIAN FLISAK

specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej Kancelaria Gessel

Dla wielu jest irytujące i niezrozumiałe, że kilka organizacji może zgłaszać roszczenia z tytułu korzystania z tego samego dzieła. Dzieje się tak, ponieważ z punktu widzenia prawa autorskiego łączą one w sobie cechy utworu, fonogramów czy wideogramów oraz stanowią właśnie artystyczne wykonania, czyli stanowią konglomerat uprawnień różnych środowisk artystycznych. Siłą rzeczy uczestniczenie w tych opłatach należy się: autorom dzieła (piosenki), producentom czy zespołowi muzycznemu. Dlatego też w naszym kraju różne organizacje posiadają legitymację do pobierania opłat: ZAiKS (autorzy), ZPAV (producenci), SAWP czy STOART, przy czym akurat te dwie ostatnie konkurują ze sobą z racji podobnej grupy twórców, dla których pobierają tantiemy. Oczywiście nie jest możliwe, aby obydwie żądały zapłaty na rzecz tego samego artysty.



niestety płacisz nie za płytę tylko za odtwarzaną muzykę!!!!
chory kraj!!!!

BURN YOUR LOCAL CHURCH
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 743
Dołączył: 23 Lut 2009r.
Skąd: STALOWA WOLA
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:47  
Cytuj
aaaaaaa
i jeszcze jedno!!!!
parę miesiecy temu było głośno że jakiś zakład fryzjerski miał zapłacic pierdolo.. zaiks i koleś wpadł na pomysł!!!!!
napisał kartkę i przykleił w zakładzie w miejscu widocznym tekst o takiej treści:
"uprzejmię proszę szanownych klientów o nie słuchanie muzyki ponieważ ona jest odtwarzana tylko dla pracowników tego salonu!!!"
i mogli mu naskoczyć!!!!!ok
wszystko zgodnie z "ich"prawem!!
pozdrawiam

BURN YOUR LOCAL CHURCH
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1225
Dołączył: 7 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 21:50  
Cytuj
Reguluje to międzynarodowa konwencja. W Polsce za muzykę zagraniczną płaci się ZAiKSowi lub innej organizacji zarządzającej zbiorowymi prawami autorskimi. Nie płacisz za nośnik, bo równie dobrze możesz odtwarzać z komputera, magnetofonu czy czegoś innego. Płacisz za publiczne odtwarzanie utworów chronionych prawem autorskim (nie ważne czy polskie czy zagraniczne). Do ZAiKSu sporządzasz wykaz emitowanych piosenek. Kompozytor, autor tekstu, tytuł, czas trwania. W przypadku Stalowej Woli trzeba się skontaktować z ZAiKSem w Kielcach. Tam już udzielą szczegółowych informacji co do kosztów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 495
Dołączył: 14 Kwie 2009r.
Skąd: Wyspa z duszą.
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 22:00  
Cytuj
CYTAT
Reguluje to międzynarodowa konwencja. W Polsce za muzykę zagraniczną płaci się ZAiKSowi lub innej organizacji zarządzającej zbiorowymi prawami autorskimi. Nie płacisz za nośnik, bo równie dobrze możesz odtwarzać z komputera, magnetofonu czy czegoś innego. Płacisz za publiczne odtwarzanie utworów chronionych prawem autorskim (nie ważne czy polskie czy zagraniczne). Do ZAiKSu sporządzasz wykaz emitowanych piosenek. Kompozytor, autor tekstu, tytuł, czas trwania. W przypadku Stalowej Woli trzeba się skontaktować z ZAiKSem w Kielcach. Tam już udzielą szczegółowych informacji co do kosztów.

Prawdziwy oj błysnołes w moich oczach.strzalkaMoim zdaniem zasługujesz na podziw i szacunek.uśmiechok

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 711
Dołączył: 0 00 0000r.
Skąd: Tarnobrzeg - Stalowa
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 23:20  
Cytuj
CYTAT
Reguluje to międzynarodowa konwencja. W Polsce za muzykę zagraniczną płaci się ZAiKSowi lub innej organizacji zarządzającej zbiorowymi prawami autorskimi. Nie płacisz za nośnik, bo równie dobrze możesz odtwarzać z komputera, magnetofonu czy czegoś innego. Płacisz za publiczne odtwarzanie utworów chronionych prawem autorskim (nie ważne czy polskie czy zagraniczne). Do ZAiKSu sporządzasz wykaz emitowanych piosenek. Kompozytor, autor tekstu, tytuł, czas trwania. W przypadku Stalowej Woli trzeba się skontaktować z ZAiKSem w Kielcach. Tam już udzielą szczegółowych informacji co do kosztów.


Ale ja pytalem czy jest mozliwosc nieplacenia smiech2 bo ze placic to wiem... i to nie mala kase sie placilo jezyk Ale Prawdziwy przeciez zagraniczne oryginalne CDeki z paragonem nieobejmuje ZAiKS gdyz one podlegaja pod inna zagraniczna instytucje prawda ?

A to ze ZAiKS jest w Kielcach to wiem... zdążyli powiedzieć skąd są jezyk

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 711
Dołączył: 0 00 0000r.
Skąd: Tarnobrzeg - Stalowa
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 23:21  
Cytuj
CYTAT
jedyne legalne wyjscie !!!!! chyba!
http://www.publi(...)zyki.php


heheh to juz wisi u nas na drzwiach w lokalu umiech ADA MUSIC :] Tyle ze ta "muzyka" jest dziwna. Jest jeszcze portal JAMENDO z darmowa muzyka, licencjami itp na ktorym m.in mialo sie opierac Stalowe Radio... mysle ze do Jamendo sie nie doczepia.

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2083
Dołączył: 26 Cze 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 23:24  
Cytuj
Zadaj to pytanie na www.forumprawne.org. Tam na pewno uzyskasz odpowiedź bardziej zbliżoną do prawdy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1225
Dołączył: 7 Sie 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 23:25  
Cytuj
Nie wiem jak jest z dyskotekami czy knajpami, ale wiem jak jest z radiem.
Aby nadawać trzeba mieć podpisaną umowę z ZAiKSem lub inną organizacją zarządzającą prawami autorskimi. Podejrzewam, że tak samo jest z knajpą czy dyskoteką. Jeśli te zagraniczne płyty są chronione prawem autorskim kraju, gdzie je kupiłeś, to u nas MUSISZ płacić ZAiKS, bo to wynika z tej konwencji właśnie. Jeśli płyta nie jest chroniona prawem autorskim, to całkowicie zmienia postać rzeczy. Ale mówimy o muzyce chronionej takim prawem. I jeszcze raz mówię, nośnik nie ma tu nic do rzeczy. Dziś rzadko kiedy stosuje się CD, nowości idą drogą elektroniczną od wytwórni muzycznych, ale też trzeba od nich płacić ZAiKS.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2373
Dołączył: 12 Paź 2008r.
Skąd: z miasta chyba ;)
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 28 Kwie 2009r. 23:39  
Cytuj
CYTAT
aaaaaaa
i jeszcze jedno!!!!
parę miesiecy temu było głośno że jakiś zakład fryzjerski miał zapłacic pierdolo.. zaiks i koleś wpadł na pomysł!!!!!
napisał kartkę i przykleił w zakładzie w miejscu widocznym tekst o takiej treści:
\"uprzejmię proszę szanownych klientów o nie słuchanie muzyki ponieważ ona jest odtwarzana tylko dla pracowników tego salonu!!!\"
i mogli mu naskoczyć!!!!!ok
wszystko zgodnie z \"ich\"prawem!!
pozdrawiam





świetny pomysł z tą kartką ok

" Kiedy zapada zmrok....pojawiają się strażnicy ... "
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 107
Dołączył: 4 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 29 Kwie 2009r. 00:13  
Cytuj
z tego co ja wiem, to bez jakis tam właśnie udziwnień to nie da sie tego ominąć. ZAiKS ciągnie kasę, za samo oddtarzanie muzyki, nie ważne skąd ją masz... są rózne wyjścia z tej jakże patowej i bezsensownej sytuacji, ale cóz... tu juz musisz się kierować tylko i wyłącznie własną inwencją twórczą jezyk

Prawdziwy Mężczyzna nie je miodu - on żuje pszczoły ;]
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Rozmowy na każdy temat. »