NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
Cmentarz wojenny w Rozwadowie, Cmentarz parafialny
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 22:28  
Cytuj

Co myślicie o wojennej części cmentarza parafialnego w Rozwadowie ?
Jak głosi legenda, został założony w 1914 roku przez wojska Austro-Węgierskie, i pochowano na nim 890 poległych żołnierzy narodowości austro-węgierskiej, rosyjskiej, niemieckiej i polskiej.
Rannych i zabitych zwożono z obszaru dzisiejszych nieużytków nad Sanem. Wielu rannych umierało później w wyniku zakażeń ran, ponieważ brakowało środków czystości do higieny osobistej, a antybiotyki jeszcze nie istniały.
Chodziło poprostu o to, żeby skonali na trawie i w cieniu, a nie w błocie i promieniach palącego słońca. Chowano ich zarówno w grobach pojedyńczych, jak i w masowych mogiłach.

Rest in Peace, toten soldaten.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 22:28  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 22:48  
Cytuj
Widzę że do końcu już ci się w łebie poprzewracało skoro nie rozróżniasz legendy od faktu .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:04  
Cytuj

Mogiły ziemne były widoczne jeszcze do przełomu lat 50-tych i 60-tych, kiedy to zostały ostatecznie zadeptane przez lokalną ludność polską.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:10  
Cytuj
CYTAT
Widzę że do końcu już ci się w łebie poprzewracało skoro nie rozróżniasz legendy od faktu .


Olej jego posty to nie bedzie odpisywał.

Chociaz teraz gdy ja odpisalem pewnie coś napisze głupiego. 3...2...1

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:12  
Cytuj

Pierwotnie, obszar cmentarzyka wojennego był dużo większy niż ten zaznaczony obecnie. Prawdopodobnie obejmował również "nieużytki" na zapleczu cmentarza. Tam gdzie obecnie ogrodzenie jest zniszczone i wysypywane są śmieci.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:21  
Cytuj
Moderacja na SM to jednak banda złamasów...przed chwilą wykasowali temat w którym ktoś kulturalnie prosił o namiary na nocleg dla sibie i dzieci w Zakopanym . Pewnie kilka innych osób by z tego skorzystało też ale temat zlikwidowano..ale banialuki wypisywane przez psychicznie chorego nachcika mnożą się jak wszy i nikt ich nie usuwa . Innych powielających te same tematy tak jak np o serwisach rowerowych też się ni usuwa..pewnie opłacone przez serwisy .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 163
Dołączył: 6 Maja 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:23  
Cytuj
CYTAT

Pierwotnie, obszar cmentarzyka wojennego był dużo większy niż ten zaznaczony obecnie. Prawdopodobnie obejmował również "nieużytki" na zapleczu cmentarza. Tam gdzie obecnie ogrodzenie jest zniszczone i wysypywane są śmieci.



No okej i co z tego? sciana

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:24  
Cytuj
Są równi i równiejsi. Nahcick musi mieć na nich jakieś haki, innej opcji nie widze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:27  
Cytuj

Ja osobiście uważam, że ten cmentarzyk to ważny element historii naszej okolicy.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 288
Dołączył: 23 Paź 2012r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:29  
Cytuj
CYTAT
Moderacja na SM to jednak banda złamasów...przed chwilą wykasowali temat w którym ktoś kulturalnie prosił o namiary na nocleg dla sibie i dzieci w Zakopanym . Pewnie kilka innych osób by z tego skorzystało też ale temat zlikwidowano..ale banialuki wypisywane przez psychicznie chorego nachcika mnożą się jak wszy i nikt ich nie usuwa . Innych powielających te same tematy tak jak np o serwisach rowerowych też się ni usuwa..pewnie opłacone przez serwisy .


I Real mistrzem, szkoda. Ale gol Messiego pierwsza klasa, za rok odbijemy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 167
Dołączył: 25 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:30  
Cytuj
Mnie tam interesuję historia czy ogólnie wiedza, a nie pytania typu czy dziś kebs otwarty lub czy warto lizać lody od Suchojada. OMG. Niedługo będziecie pisać wstając rano czy brama na zakładzie otwarta bo nie wiem czy isć do pracy sciana

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:34  
Cytuj

A więc jednak ktoś tu się interesuje historią lokalną, oprócz mnie umiech
Myślę że warto by było przeprowadzić badania geodezyjne, pod kątem ustalenia rozmieszczenia mogił. I czy wogóle coś pod ziemią, po upływie 100 lat, pozostało

.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:34  
Cytuj
Vixi, mnie też interesuje historia a szczególnie naszych bliższych i dalszych rejonów ale to co wypisuje ulubieniec moderatorów SM to są zazwyczaj brednie albo zwykłe kopiowanie tekstów z internetu

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 167
Dołączył: 25 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Maja 2017r. 23:50  
Cytuj
CYTAT
Vixi, mnie też interesuje historia a szczególnie naszych bliższych i dalszych rejonów ale to co wypisuje ulubieniec moderatorów SM to są zazwyczaj brednie albo zwykłe kopiowanie tekstów z internetu

Po to są fora aby zakładąć nowe wątki tematyczne. A cała stalówka od razu hejt. Pytanie czy gdyby Licht napisal czy dziś coś otwarte, też pojawiła by sie taka masa komentarzy nie na temat. Za swoich czasów pamiętam kiedy byłem częstym gościem na forach swoje tematy czy uzasadnienia opierałem na tym co znalazłem w necie i zawsze znalazł się ktoś kto to potwierdził lub temu zaprzeczył.Ot to normalna dyskusja , ktoś podaje temat reszta rozwija.Gdzie szukać wiadomości o Stalowej, o historii. To jest największe forum w Stalowej woli i przydałyby się jakieś wątki historyczne. Za kilka, kilkadziesziąt latu (sic!) ktos wejdzie na forum i co k...a zobaczy: Jak ma na imię Twój kot?zaklopotany

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1264
Dołączył: 12 Paź 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 22 Maja 2017r. 00:04  
Cytuj
Ale ten psychol zakłada non stop tematy które tylko jego interesują a w dodatku najpierw zadaje jakieś idiotyczne pytanie a potem sam na nie odpowiada .
Ale pseudo modaracji z SM to pasi bo liczą się wejścia ...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 279
Dołączył: 27 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Maja 2017r. 08:14  
Cytuj
Ale przecież nikt nikogo nie zmusza do czytania i komentowania postów które go nie interesują!

Cudny Lolo
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 22 Maja 2017r. 10:09  
Cytuj

Cieszy mnie wasze szerokie zainteresowanie tematem.

Zawsze czułem że macie sentyment do historii.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 157
Dołączył: 26 Lis 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Maja 2017r. 00:25  
Cytuj
Z tymi badaniami geodezyjnymi to dobry pomysł. Na bramie cmentarza, na banerze był adres (jak dobrze pamiętam) można napisać i zainteresować pomysłem. Zapewne problemem będzie kasa, skąd wziąć umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 455
Dołączył: 9 Wrz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Maja 2017r. 14:12  
Cytuj
Czy ludzie w pl powinni mieć zawsze weekendy ustawowe wolne od pracy ??
Czekam na wasze opinie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 688
Dołączył: 16 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 23 Maja 2017r. 14:22  
Cytuj
CYTAT
Czy ludzie w pl powinni mieć zawsze weekendy ustawowe wolne od pracy ??
Czekam na wasze opinie
Wymienieni w tytule mają.Więc po co pytanie?nie wiem

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 270
Dołączył: 15 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 23 Maja 2017r. 15:44  
Cytuj
Na tej stronie jest dużo na temat historii cmentarza wojennego w Rozwadowie...
http://przywrocmypamiec.pl/

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 459
Dołączył: 4 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 23 Maja 2017r. 21:34  
Cytuj

Gdy się tam jest, i powie się głośno "Die Toten !" (Umarli !), można niekiedy poczuć czyjąś obecność.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »